Szanowni Mieszkańcy!
W związku z trwającym sezonem grzewczym Burmistrz Ustrzyk Dolnych przypomina wszystkim mieszkańcom Gminy, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Grozi za to kara aresztu albo grzywny nawet do 5 000 zł.
W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie takich odpadów jak:
- plastikowe pojemniki i butelki oraz inne plastikowe opakowania,
- stare opony i odpady z gumy,
- przedmioty z tworzyw sztucznych,
- elementy drewniane pokryte lakierem,
- opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin,
- opakowania po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- plastikowe torby z polietylenu,
- pampersów i odpadów higienicznych.
Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm.) art. 191 – Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Spalając odpady w piecach trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, powietrze, wodę i glebę, zanieczyszczamy środowisko, w którym mieszkamy.
Domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę i w efekcie wytwarzają trujące substancje gazowe m. in. tlenek węgla (czad), który uszkadza płuca, tlenek azotu, drażniący drogi oddechowe, jak również: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Powodują one wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.
Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzenie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożaru domu.
W piecach i kotłowniach domowych dopuszcza się spalanie: węgla, koksu, drewna, trocin i wiórów pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, a także odpadów z kory i korka, papieru oraz tektury.
Zachęcamy do obejrzenia filmów dotyczących spalania śmieci: