PROJEKT: „WSPARCIE MŁODYCH NA PODKARPACKIM RYNKU PRACY”
Okres realizacji: 01.01.2018 – 30.06.2019
Obszar realizacji: województwo podkarpackie
Źródło finansowania: POWER, Oś priorytetowa I. Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
Wartość projektu: 1 033 160,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 981 502,00 PLN
Cel główny Projektu: Celem Projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 72 osób młodych do 29 roku życia, bez pracy, nieuczestniczących w kształceniu lub szkoleniu tzw. Młodzież NEET, zamieszkujących województwo podkarpackie, dzięki nabyciu przez nie kwalifikacji zawodowych dopasowanych do potrzeb pracodawców oraz doświadczenia zawodowego w okresie do czerwca 2019 r.
Grupa docelowa: 72 osoby (40K; 32M) w wieku 15-29 lat , w tym osoby niepełnosprawne, zamieszkujące na obszarze województwa podkarpackiego (w rozumieniu KC), należące do grupy NEET tj. łącznie spełniające następujące warunki:
• Nie pracują (bierne zawodowo lub bezrobotne, niezarejestrowane w urzędzie pracy);
• Nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym i nie szkolą się (nie brały udziału w tej formie aktywizacji finansowanej ze środków publicznych w okresie ostatnich 4 tygodni).
Oferowane wsparcie:
Projekt zakłada realizację indywidualnego i kompleksowego wsparcia aktywizacji zawodowo-edukacyjnej Uczestników i Uczestniczek w następującym zakresie:
1. Identyfikacja potrzeb Uczestników i Uczestniczek Projektu wraz z opracowaniem Indywidualnych Planów Działania przez doradcę zawodowego służących indywidualizacji wsparcia, określeniu ścieżki zawodowej i diagnozie potrzeb szkoleniowych. Wsparcie realizowane w formie indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym – 2 godz./osobę.
2. Indywidualne poradnictwo zawodowe – celem wsparcia jest pomoc Uczestnikom i Uczestniczkom Projektu w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej wraz z motywowaniem ich do zdobywania lub uzupełniania kwalifikacji zawodowych i aktywnego poszukiwania zatrudnienia zgodnego z ich kwalifikacjami i kompetencjami,
w tym pomoc w poruszaniu się na rynku pracy, w podejmowaniu decyzji zawodowych oraz poszukiwanie i przedstawianie ofert pracy. Wsparcie realizowane w formie indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym – 4 godz./osobę.
3. Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy – wsparcie trwające łącznie 16 godz. (2 dni po 8 godz.), obejmujące: analizę rynku pracy, aktywne poszukiwanie pracy, tworzenie dokumentów aplikacyjnych (CV i list motywacyjny), rozmowa kwalifikacyjna, autoprezentacja, elementy prawa pracy, zagadnienia dotyczące równości płci.
4. Szkolenie zawodowe – pozwalające uzupełnić bądź zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe niezbędne na rynku pracy. Wsparciem będzie objętych 40 Uczestników/Uczestniczek Projektu, którzy zostaną przeszkoleni w odpowiedzi na potrzeby konkretnych pracodawców deklarujących ich późniejsze zatrudnienie. Szkolenie będzie trwać maksymalnie 2 miesiące. Będzie się ono kończyć odpowiednim egzaminem i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje.
5. Staże zawodowe – każdy Uczestnik/Uczestniczka Projektu weźmie udział w 6-miesięcznym płatnym stażu zawodowym zbieżnym z ich kwalifikacjami zawodowymi, dzięki którym zdobędzie doświadczenie i praktyczne umiejętności. Stypendium stażowe będzie wynosić 1279,00 zł brutto/miesięcznie.
Przedsiębiorcy przyjmujący Uczestników i Uczestniczki projektu na staż będą zobowiązani do późniejszego ich zatrudnienia na okres minimum 3 miesięcy na co najmniej ½ etatu (forma zatrudnienia: umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna).
Planowane terminy rekrutacji do Projektu:
Nabór 1 – luty 2018 r.
Nabór 2 – kwiecień 2018 r.
Nabór 3 – czerwiec 2018 r.
Nabór 4 – sierpień 2018 r.
Procedura rekrutacji:
Weryfikacja kwalifikowalności Kandydatów/Kandydatek do Projektu odbędzie się w drodze oceny formalnej i merytorycznej:
Ocena formalna – weryfikacja przynależności do grupy docelowej (status osoby biernej/bezrobotnej), wiek, miejsce zamieszkania (województwo podkarpackie), brak udziału w formach kształcenia stacjonarnego, brak udziału w szkoleniach finansowanych ze środków publicznych w ciągu ostatnich 4 tygodni.
Dwuetapowa ocena merytoryczna:
I etap – ocena wg kryteriów: niepełnosprawność (10 pkt.); niskie wykształcenie – do poziomu ISCED 3 – wykształcenie ponadgimnazjalne włącznie (10 pkt.); brak doświadczenia zawodowego (20 pkt.); osoba bezrobotna/bierna zawodowo powyżej 12 m-cy (15 pkt.)
II etap – rozmowa z doradcą zawodowym, który dokonana wstępnej identyfikacji potrzeb oraz oceny kondycji psychicznej Kandydata/Kandydatki: motywacja (0-15 pkt.); predyspozycje do wejścia na rynek pracy (0-15 pkt.); determinacja i zaangażowanie w zakresie realizacji ścieżki wsparcia (0-15 pkt.)
Biuro Projektu:
Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.
ul. Rynek 17, 38-700 Ustrzyki Dolne
tel. (013) 461 29 98
www.barr-ustrzyki.pl
Udział w Projekcie jest bezpłatny!
Dokumenty Projektowe:
• Karta oceny formalnej
• Karta oceny merytorycznej
• Regulamin Projektu
• Załącznik nr 1 - Formularz zgłoszeniowy
• Załącznik nr 2 - Oświadczenie o spełnianiu kryteriów kwalifikacyjnych
• Załącznik nr 3 - Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
• Załącznik nr 4 - Oświadczenie o zobowiązaniu do poinformowania
• Załącznik nr 5 - Oświadczenie o okresie pozostawania bez pracy
• Załącznik nr 6 – Oświadczenie o braku przynależności do grupy docelowej wskazanej w poddziałaniu 1.3.1 POWER