Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus - poinformował w środę PAP resort infrastruktury i budownictwa. W środę resort podpisał list intencyjny w tej sprawie.
• Współpraca IRM i IGPiM docelowo będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury.
• Połączenie instytutów i ich restrukturyzacja pozwoli na utworzenie jednostki badawczej wpisującej się w aktualną strategię rozwoju nauki w Polsce na najbliższe lata.
Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał porozumienia z krakowskim Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie plus.
List intencyjny między IRM, IGPiM i MIB oraz KZN przewiduje współpracę badawczą w zakresie analiz i rekomendacji dotyczących tworzenia warunków i zwiększania dostępności mieszkań i infrastruktury im służącej, tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań socjalnych lub współfinansowanie powstawania mieszkań socjalnych, tworzenie warunków do poprawy funkcjonowania społecznego budownictwa czynszowego.
Ponadto, instytucje pomogą w dostarczaniu informacji, analiz i ekspertyz niezbędnych przy przygotowywaniu nieruchomości wchodzących w skład KZN do zabudowy, oraz takich, które zapewnią, że nieruchomości przeznaczone przez KZN pod budownictwo mieszkaniowe będą zabudowane budynkami mieszkalnymi, a następnie użytkowane w sposób prawidłowy.
List przewiduje współpracę badawczą poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, opracowywanie wniosków i rekomendacji oraz przygotowywanie ekspertyz w zakresie szeroko pojętych uwarunkowań inwestycyjnych (np. technicznych, urbanistyczno-architektonicznych, środowiskowych, społeczno-gospodarczych) dla poszczególnych nieruchomości.
Współpraca IRM i IGPiM docelowo będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury. MIB pracuje nad projektem rozporządzenia o połączeniu Instytutu Rozwoju Miast i Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury.
Jak wskazuje MIB, połączenie instytutów i ich restrukturyzacja pozwoli na utworzenie jednostki badawczej wpisującej się w aktualną strategię rozwoju nauki w Polsce na najbliższe lata, współpracującej ściśle z ministrami zainteresowanymi problematyką polityki przestrzennej, skutecznie konkurującej na rynku krajowym, a także prowadzącej szerszą współpracę międzynarodową.
KZN zbiera informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe. Będzie je przeznaczał pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana w rozporządzeniu), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności oraz realizował wiele innych zadań związanych z ochroną praw najemców.
Za jego pośrednictwem będą dokonywane nabory najemców, natomiast katalog kryteriów naboru wskazano w ustawie.
Budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem realizowana będzie zarówno w dotychczasowym filarze komercyjnym, za który odpowiada BGK Nieruchomości, jak i w filarze regulowanym, którego zasady określa ustawa o KZN.