2017-11-29
Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) podejmie działania służące rozpowszechnianiu informacji o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek.
• W Polsce odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci.
• Na stornie Rzecznika Praw Pacjenta wkrótce będzie można znaleźć informacje na temat szczepień.
• Będzie tam m.in. aktualny kalendarz szczepień, informacje o szczepionkach i poradnik, w jaki sposób odróżnić wiarygodne informacje na temat szczepień od niewiarygodnych, a także dane o powikłaniach.
W informacji zamieszczonej na stronie biura rzecznika zaznaczono, że coraz większa liczba rodziców decyduje się, wbrew przepisom, na odstąpienie od szczepienia swoich dzieci.
"Szczepienia ochronne pełnią kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób zakaźnych oraz łagodzeniu ich skutków. Masowe stosowanie szczepień, poprzez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania również niezaszczepionych dzieci" - podkreślono.
"Rzecznik Praw Pacjenta zauważa ten problem i podejmuje działania służące rozpowszechnianiu informacji zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek" - wskazano w informacji.
W ulotkach można znaleźć m.in. aktualny kalendarz szczepień; informacje o szczepionkach przeciw krztuścowi, odrze i pneumokokom; kwestie dot. przeciwwskazań do szczepień; dane statystyczne dotyczące zachorowań oraz informacje o ewentualnych powikłaniach. W materiałach znajduje się także poradnik, w jaki sposób odróżnić informacje wiarygodne na temat szczepień od niewiarygodnych, a także dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Ulotki zamieszczono na stronie rzecznika www.rpp.gov.pl w zakładce "dla pacjenta"; punkt poradniki, a w nim "Ulotki informacyjne dotyczące szczepień".
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zachęca zainteresowanych tematem szczepień do odwiedzania portalu internetowego www.szczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Materiały opublikowane na stronie biura rzecznika zostały przygotowane przez redakcję tego właśnie portalu.
W Polsce odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat ta liczba wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.
Zgodnie z przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia; jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.
Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec.
(źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl)