2017-12-13
59 proc. badanych popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii.
59 proc. uczestników badania przeprowadzonego w listopadzie br. na zlecenie Ministerstwa Energii popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez ME wyników. Przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych.
Jak podkreśliło ministerstwo, 25 proc. respondentów zadeklarowało zdecydowane poparcie dla atomu, natomiast 16 proc. - zdecydowany sprzeciw. 42 proc. ankietowanych zgodziłoby się na zlokalizowanie elektrowni jądrowej w swojej okolicy.
65 proc. respondentów uważa budowę elektrowni jądrowej - jako niskoemisyjnego źródła energii - za dobry sposób walki ze zmianami klimatu. Dla 67 proc. ankietowanych realizacja tej inwestycji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Według ME, z badania wynika, iż temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla 71 proc. ankietowanych, a ponad 73 proc. badanych słyszało o planach realizacji tej inwestycji w kraju. Odsetek osób deklarujących, że są poinformowane o planach tego przedsięwzięcia jest wyższy niż w roku ubiegłym - zwrócił uwagę resort energii. Jako źródło informacji o energetyce jądrowej respondenci najczęściej wskazywali internet (39 proc.), telewizję (22 proc.) oraz prasę (15 proc.).
Badania stosunku Polaków do budowy siłowni jądrowej prowadzone są na zlecenie resortu energii, a wcześniej gospodarki, od 2012 r. Jednak w porównaniu do badań z 2016 r. odsetek zwolenników zmniejszył się o 2 pkt. Badanie opinii na zlecenie zostało realizowane przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku w listopadzie 2017 r. na reprezentatywnej próbie 2000 osób w wieku 15-75 lat.
Przedstawiciele rządu deklarowali wielokrotnie, że polityczna decyzję o budowie w Polsce elektrowni jądrowej ma zostać podjęta do końca tego roku.
(źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl)