Sejm postanowił, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Nie każdy jednak będzie mógł cieszyć się długim weekendem. Kto musi iść do pracy 12 listopada?
W środę tuż po północy posłowie zdecydowali, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. To dlatego, że święto odzyskania niepodległości wypada w tym roku w niedzielę. A że rocznica jest wyjątkowa – bo setna – parlamentarzyści uznali, że Polakom należy się dodatkowy dzień wolny.
To jednak nie oznacza, że wszyscy mogą już planować długi weekend. Zgodnie z przegłosowanym projektem ustawy, pracować będą publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Odbędą się więc wszelkie zaplanowane na 12 listopada przez pacjentów zabiegi i wizyty u lekarzy.
Przepisy stanowią także, że 12 listopada nie obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Oznacza to, że będziemy mogli tego dnia iść na zakupy, a co za tym idzie, do pracy pójdą pracownicy handlu. Z kolei 11 listopada będzie dniem niehandlowym.
Poza tym, jak w każdą niedzielę i święta, zgodnie z Kodeksem pracy dozwolona jest praca w zakładach świadczących usługi dla ludności, w gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę czy w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.
Praca w niedziele i święta dozwolona jest także w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz w rolnictwie i hodowli.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może odebrać sobie inny dzień wolny od pracy, gdy pracuje w niedzielę lub święto.
AŚ