Z kolei analitycy szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu spadła do 5,6 proc.
Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 937,3 tys. wobec 947,4 tys. osób przed miesiącem.
Jak podaje GUS w październiku br. tempo wzrostu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku było podobne do notowanego w poprzednim miesiącu. Obserwowano dalszy spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych.
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w październiku spadła o 14,2 proc. rdr do 149,5 tys. Miesiąc do miesiąca liczba ta wzrosła o 2,5 proc.
Liczba ofert pracy zgłoszonych w październiku wyniosła 131,2 tys., o 14,4 proc. mniej rdr i 10,6 proc. więcej mdm.
GUS podsumowuje także, że wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za III kwartał br. wskazują na lepszą sytuację na rynku pracy niż przed rokiem – zwiększyła się liczba pracujących; poprawił się wskaźnik zatrudnienia.
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia liczone według kryteriów BAEL, pomimo wzrostu w stosunku do poprzedniego kwartału, nadal kształtowały się poniżej poziomu sprzed roku.
Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, wyższy niż przeciętnie wzrost zatrudnienia w skali roku obserwowano m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem lądowym i rurociągowym (8,0 proc.), robotami budowlanymi specjalistycznymi (5,6 proc.), produkcją maszyn i urządzeń (5,2 proc.), handlem hurtowym i detalicznym pojazdami samochodowymi oraz ich naprawą (5,1 proc.), budową budynków (4,3 proc.), budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (4,0 proc.), a także produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcją wyrobów z metali, magazynowaniem i działalnością usługową wspomagającą transport oraz produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (wzrost w granicach 3,5 proc.–3,3 proc.).
Spadek przeciętnego zatrudnienia notowano w działach produkcja odzieży (o 3,5 proc.) oraz wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 0,4 proc.). W okresie styczeń–październik br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6216,7 tys. osób, tj. było o 3,6 proc. wyższe od obserwowanego przed rokiem.
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z wrześniem br. zmniejszyła się ona w jedenastu województwach; najbardziej w świętokrzyskim (o 0,2 p.proc.).
Wzrost stopy bezrobocia w skali miesiąca obserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 0,1 p.proc.), natomiast w województwach: lubelskim, opolskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim pozostała ona na poziomie sprzed miesiąca.
W porównaniu z październikiem ub. roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,7 p.proc.), a w najmniejszym – w małopolskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim (po 0,7 p.proc.) Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu października br. kobiety stanowiły 56,9 proc., tj. o 1,0 p.proc. więcej niż przed rokiem.
W skali roku obniżył się odsetek osób bezrobotnych dotychczas niepracujących (o 0,6 p.proc. do 14,0 proc.), bez prawa do zasiłku (o 0,5 p.proc. do 85,4 proc.), zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy (o 0,5 p.proc. do 4,0 proc.) oraz absolwentów (o 0,2 p.proc. do 3,8 proc.). W końcu października br. zarejestrowanych było 292,2 tys. osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych, co stanowiło 31,2 proc. ogółu bezrobotnych (o 0,4 p.proc. więcej niż przed rokiem).
Źródło: pulshr.pl