Historyczny trakt handlowy Porta Rusica złapie drugi, turystyczny oddech. Za 2,1 mln euro miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”. Umowę na realizację projektu podpisano dziś w starostwie powiatowym w Lesku. Dofinansowanie z programu Interreg Polska-Słowacja wyniesie 1,6 mln euro.
„Brama ruska” nawiązuje do historycznego szlaku z XIX wieku, który uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na Górnych Węgrzech. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały się gdzieniegdzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe.
Partnerami projektu są: Powiat Leski, Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna.
Celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego (powiat leski, powiat Snina).
W projekcie przewidziano 4 zadania: wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury towarzyszącej, adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”, organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.
Ostatecznie powstanie 50 km nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych szlaków rekreacyjnych, w tym 14 km zrównoważonej trasy rowerowej typu „singletrack” oraz zbudowane zostaną nowe elementy infrastruktury turystycznej.
Ścieżki, pomimo górskiego charakteru, mają stosunkowo niewielkie nachylenie. Tym samym nie powinny sprawiać problemów mniej doświadczonym kolarzom. Wybudowanych zostanie także 7 wiat przystankowych oraz 2 wiaty widokowe. Dodatkowo, na drogach gminnych i powiatowych, zostanie wytyczony pas dla rowerzystów. Dostępna będsię także aplikacja na urządzenia mobilne oraz tradycyjne mapy, drukowane na papierze.
Projekt przyczyni się do koncentracji działań promocyjnych na obszarze jego realizacji (powiat leski, okres Snina), co wzmocni atrakcyjność pogranicza polsko-słowackiego. Podjęte działania pomogą połączyć walory przyrodnicze i kulturowe, których na pograniczu polsko-słowackim jest bardzo dużo, ale nie są wystarczająco wykorzystywane. Odpowiednia infrastruktura do uprawiania turystyki rowerowej przyciągnie na pogranicze większą liczbę pasjonatów rowerów.
źródło: carpatiabiznes.pl