Deklaracje PIT można składać już tylko do 30 kwietnia. Za niewywiązanie się z tego obowiązku fiskus może wyciągnąć poważne konsekwencje. Można złożyć tzw. czynny żal, który uchroni podatnika od kary.
Jeśli nieuważny lub zapominalski podatnik w porę zorientuje się, że upłynął czas składania deklaracji PIT, może jeszcze uniknąć kary. Musi się jednak skontaktować z urzędem jako pierwszy, nim fiskus zapuka do jego drzwi.
Co to jest czynny żal?
Czynny żal to jedyny sposób na uniknięcie kary za nierozliczenie deklaracji PIT w wyznaczonym terminie. Jest to forma zawiadomienia urzędu o niewykonaniu obowiązku rozliczeniowego. Czynny żal sprawi, że unikniemy kary i zapłacimy jedynie zaległy podatek. Ogólnie rzecz ujmując, jest to przyznanie się do winy.
Czynny żal może dotyczyć również zaniedbań podatkowych takich jak m.in.:
- nieopłacenie podatku,
- brak ksiąg podatkowych lub nierzetelne ich prowadzenie,
- nieterminowe złożenie rozliczenia podatkowego,
- bezprawnym stosowaniem obniżonych stawek VAT.
Pismo, które podatnik składa w urzędzie, musi być przez niego podpisane. Powinien się w nim znajdować opis okoliczności związanych z „czynem zabronionym”. Dodatkowo nie uniknie się opłacenia wszystkich zaległości oraz złożenia zaległych deklaracji.
Nie możemy skorzystać z prawa do czynnego żalu w momencie, kiedy to urząd zgłosi się do nas pierwszy, ponieważ sam odkrył nieprawidłowości.
PIT po terminie – wzór pisma czynny żal
W chwili, gdy podatnik spóźnił się z rozliczeniem deklaracji PIT, może skorzystać z czynnego żalu i złożyć rozliczenie jak najszybciej. Bardzo ważne jest to, aby podać silne argumenty i powody, dlaczego nie zrobiliśmy tego w terminie. Skarbówka nie może odmówić przyjęcia kompletu dokumentów zawierających czynny żal. Każdy może złożyć taki dokument do swojego urzędu, gdy tylko wykryje jakąś nieprawidłowość. Nie ma ustalonego wzoru takiego dokumentu.
Pismo powinno zawierać:
- dane urzędu, do którego docelowo ma trafić czynny żal,
- dane podatnika,
- miejscowość i datę złożenia pisma,
- uzasadnienie,
- podpis wnioskodawcy.
Kiedy czynny żal nie zadziała?
W niektórych sytuacjach złożenie czynnego żalu nie odniesie pożądanego skutku. Należą do nich:
- podatnik został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe uruchomiły postępowanie związane z popełnieniem przestępstwa,
- podatnik jest w trakcie postępowania kontrolnego,
- podatnik zorganizował grupę przestępczą lub nakłaniał inne osoby do popełnienia przestępstwa skarbowego.
Czynny żal a Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT może uratować w tym roku sytuację wielu zapominalskich. Nawet jeśli nie zaakceptujemy deklaracji PIT, zostanie ona uznana za złożoną. W gorszej sytuacji są ci, którzy uzyskiwali dochody z kilku źródeł lub osoby, które chcą zmienić swoje dane i skorzystać z ulg.
Joanna Leja