Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu do 5,6% - poinformował Główny Urząd Statystyczny, potwierdzając w ten sposób wstępne szacunki MRPiPS. To najniższa kwietniowa stopa bezrobocia od roku 1990.
W kwietniu 2019 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,6% wobec 5,9% w marcu oraz 6,3% odnotowanych w kwietniu ubiegłego roku. Spadkowy trend bezrobocia utrzymuje się początku 2014 roku, kiedy to oficjalnie raportowana stopa bezrobocia sięgała 14%.
Równocześnie tempo spadku bezrobocia sukcesywnie maleje. Kwietniowa stopa bezrobocia była o 0,7 pkt. proc. niższa od zeszłorocznej. Rok temu bezrobocie malało w tempie dwukrotnie szybszym, czyli o 1,4 pkt. proc. rdr. Może to sugerować, że powoli wyczerpuje się zasób wolnej siły roboczej, chcącej podjąć pracę przy obecnym poziomie wynagrodzeń i zasiłków socjalnych.
Dane o bezrobociu rejestrowanym pochodzą z danych urzędów pracy. Jednakże spora część z zarejestrowanych tam osób faktycznie nie jest zainteresowana podjęciem legalnego zatrudnienia, a więc nie spełnia definicji bezrobotnego.
Natomiast w badaniach ankietowych (BAEL) zebranych przez Eurostat stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2019 roku wyniosła zaledwie 3,4%, co było jednym z najniższych wyników w Unii Europejskiej. Niższe bezrobocie odnotowano jedynie w Czechach (1,9%), Niemczech (3,2%) oraz w Holandii i na Węgrzech (po 3,4%).
Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni.
KK