Ponad 20 mln Polaków chce wyjechać w tym roku na wakacje; 48 proc. wybiera się za granicę, a 52 proc. planuje wypoczynek w kraju - wynika z badania Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance. Najbardziej popularne tegoroczne zagraniczne kierunki to Chorwacja, Grecja i Hiszpania.
W tym roku największą popularnością wśród badanych kierunków zagranicznych cieszą się Chorwacja (16 proc.), Grecja (16 proc.) oraz Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na czwartym miejscu jest Bułgaria (8 proc.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazła się też coraz popularniejsza wśród Polaków Albania (3 proc.) - wskazano w sondażu.
Jak obliczono, w tym roku na wakacje chce wyjechać ponad 20 mln osób, czyli 65 proc. rodaków. Oznacza to wzrost o 2 mln osób w porównaniu do 2018 roku. "Ponad 9 mln osób (48 proc.) wybiera się za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju" - wynika z badania.
Ponad połowa Polaków deklaruje, że wakacyjny wyjazd zorganizuje samodzielnie - to o 1,4 mln więcej niż w ubiegłym roku. Z usług biura podróży skorzysta 49 proc. rodaków. Gdyby deklaracje przełożyły się na faktyczne działanie, z usług biur podróży powinno skorzystać o 960 tys. więcej osób niż w zeszłym roku - wskazano.
Zwolennicy samodzielnej organizacji wakacji tłumaczą ten wybór możliwością samodzielnego decydowania o własnym czasie (72 proc.) oraz ceną (36 proc.).
Ci, którzy wybierają biura podróży jako organizatora wyjazdu wyjaśniają najczęściej to tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację/wygodę (81 proc.).
Z sondażu wynika też, że zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne wakacje chce wykupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym (70 proc.). Turyści, którzy zamierzają wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia (48 proc.), z dochodem na gospodarstwo domowe powyżej 3,5 tys. zł (69 proc.), mające wykształcenie wyższe (45 proc.) i mieszkańcy największych miast (25 proc.)
Badanie zrealizowano techniką CATI w dniach 6-24 maja br. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 2000 osób. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania - w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami - wyjaśniono. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
Źródło: carpatiabiznes.pl