- Na początku sierpnia ruszą nabory wniosków samorządów o dofinansowanie połączeń autobusowych – zapowiadał niedawno Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
- Przedstawiony przez resort infrastruktury grafik działań poprzedzających podpisanie umowy o dofinansowanie przewozów zwiastuje sporo emocji dla tych, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w tym wyścigu. A to jeszcze nie wszystko.
- - Moim zdaniem zdecydowana większość samorządów nie będzie miała możliwości, aby w pełni legalnie przygotować się do wystąpienia o dofinansowanie na przewozy autobusowe – ocenia Bartosz Jakubowski, ekspert ds. transportu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
O tym, że samorządy chcące skorzystać z 300 mln zł, jakie w tym roku oferuje fundusz rozwoju przewozów autobusowych, będą musiały się bardzo śpieszyć, wiadomo było od dawna. Choć postulat walki z wykluczeniem transportowym trafił na polityczne sztandary już wczesną wiosną, to ustawę (zwaną potocznie PKS-ową) parlament przyjął pod koniec maja, na rozporządzenie w sprawie „szczegółowego sposobu podziału” pieniędzy z funduszu przyszło czekać do połowy lipca, a porozumienie ministra infrastruktury z wojewodami dotyczące zasad współpracy przy podziale tych środków zostało podpisane 30 lipca.
- Na początku sierpnia ruszą nabory wniosków samorządów o dofinansowanie połączeń autobusowych – ogłosił tego samego dnia na antenie TVP Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Plan, wnioski, rozpatrzenia - wszystko na już
Tyle że póki co w dalszym ciągu nie wiadomo, ile konkretnie pieniędzy trafi do poszczególnych województw (przedstawiony w opublikowanym rozporządzeniu algorytm wskazuje, jakie czynniki będą uwzględniane przy podziale pieniędzy, ale dokładnych stawek nie podaje). By te kwoty mogły zostać podane, najpierw musiał zostać przygotowany plan finansowy funduszu rozwoju przewozów autobusowych (termin na to minął 1 sierpnia), a następnie ów plan musi zostać zatwierdzony przez ministra finansów. Ten ostatni teoretycznie ma na to 10 dni, ale z racji na wagę tematu można przypuszczać, że uwinie się z tym ekspresowo. To oznacza, że słowa ministra Adamczyka o pierwszych dniach sierpnia jako terminie uruchomiania naboru wniosków są realne.
Według prezentacji, jaką otrzymali uczestnicy niedawnego spotkania w resorcie infrastruktury, nabór wniosków ma trwać od 1 do 12 sierpnia. Samorządy mają w tych dokumentach podać linie komunikacyjne, na których będą wykonywane przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej, planowaną wielkość pracy eksploatacyjnej oraz kwotę deficytu na tychże liniach oraz planowaną łączną kwotę dopłaty w danym roku budżetowym.
źródło: portalsamorzadowy.pl