Zgodnie z ogłoszonym zakresem konsultacji w zarządzeniu Nr 45 Burmistrza Ustrzyk Dolnych z dnia 1 marca 2017 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych planowanej przebudowy stadionu miejskiego w Ustrzykach Dolnych przeprowadzone zostały konsultacje społeczne w oparciu o narzędzie badawcze jakim była ankieta zamieszczona na stronie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.
Konsultacje miały na celu doprecyzowanie i zdefiniowanie potrzeb związanych z realizacją zadania pod nazwą: Instalacja treningowej bieżni lekkoatletycznej wraz z przygotowaniem i wyposażeniem stanowisk dla fakultatywnych dyscyplin lekkoatletycznych na stadionie w Ustrzykach Dolnych, które stało się przedmiotem wniosku aplikacyjnego złożonego w Ministerstwie Sportu i Turystyki w ramach realizacji zadań z zakresu Infrastruktury Lekkoatletycznej.
Ankieta oraz diagnoza została podzielona na segmenty problemowe, które pozwoliły dokonać właściwej analizy i oceny kierunku rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej w Ustrzykach Dolnych na stadionie miejskim.
W zakresie wskazania najważniejszych zalet planowanego zadania:
- Dobre położenie
- Istniejące miejsca parkingowe
- Tradycje lekkoatletyczne w gminie Ustrzyki Dolne
- Różnorodność sekcji sportowych na terenie gminy Ustrzyki Dolne
- Możliwość uprawiania wielu dyscyplin i konkurencji
- Osiągnięcia sportowe młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych
W tym segmencie oceniano warunki istniejące, w dużej części wskazania odpowiedzi i definiowanie obszarów problemowych pokrywały się z założeniami gminy jako wnioskodawcy projektu.
W zakresie wskazania najważniejszych problemów:
- Zły stan techniczny istniejącego boiska
- Brak piłkochwytów
- Zły stan techniczny skoczni i rzutni
- Brak boiska do innych konkurencji
- Brak oświetlenia
- Zły stan techniczny bieżni
Poddano ocenie zakres dotyczący dyscyplin sportowych i możliwości ich uprawiania, głównie w kontekście przygotowania stadionu do formuły obiektu treningowego. Wskazane dysfunkcje pozwoliły na właściwe zdefiniowanie kierunku interwencji inwestycji.
W zakresie wskazania , jakie funkcje powinien spełniać rozbudowany stadion:
- Możliwość dbania o kondycję fizyczną dla różnych grup wiekowych i społecznych
- Poprawa dostępności obiektu sportowego
- Umożliwienie rozgrywania zawodów sportowych
- Umożliwienie gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykówkę
- Umożliwienie zajęć na świeżym powietrzu dla uczniów i mieszkańców gminy
- Poprawa bezpieczeństwa uczniów i korzystających z obiektu sportowego
Opisując tą płaszczyznę problemów została dokonana ocena obiektu jako miejsca dostępnego dla wszystkich, zdefiniowano jego funkcje społeczne i wskazano kierunki w jakich musi się rozwijać dydaktyczna baza sportowa na terenie gminy.
Analiza i diagnoza odpowiedzi uzyskanych na te zapytania pozwoliła zweryfikować tezy o założeniach związanych z interwencją w istniejącą infrastrukturę obiektu. Badaniem objęto ponad 200 osób głównie uczniów, trenerów, nauczycieli, działaczy sportowych, zawodników klubów oraz osób, które na co dzień nie korzystają z tej infrastruktury ale dostrzegają istotne problemy związane z jej funkcjonowaniem.
O postępach i procesie weryfikacji naszego wniosku będziemy informowali Państwa na bieżąco.
Jacek Przybyła
Inspektor
Wydział Pozyskiwania
Środków Zewnętrznych