W dniach od 22 do 27 czerwca 2017 roku odbywały się spotkania z Przedsiębiorcami Indywidualnymi działającymi na terenie Gminy Ustrzyki Dolne w ramach konsultacji społecznych – wywiadów indywidulanych prowadzonych w związku z opracowywanym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projekt realizowany jest z programu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego – partnerska współpraca samorządu, projektantów i środowisk społecznych w procesach planistycznych” – II Osi priorytetowej, działania 2.19 POWER 2014-2020.
Spotkania prowadziła Alicja Kisielewicz – Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, będąca głównym koordynatorem prowadzonych konsultacji społecznych w asyście Małgorzaty Kacperskiej – Inspektora w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego.
Spotkania przeprowadzone zostały z Panem Zbigniewem Prasołem - właścicielem firmy „MELDROG” z siedzibą w Ustjanowej Górnej, Panem Piotrem Rusinkiem - prowadzącym Zakład Drzewny w Ustrzykach Dolnych, Panem Przemysławem Szukalskim - prowadzącym Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „DANKROS” Sp. z o.o. działającą na terenie wsi Krościenko, Panem Tadeuszem Oszerem – właścicielem Zakładu Produkcyjni Drzewnej "Tamdrew" działającego na terenie wsi Liskowate oraz Panią Bożeną Bałkotą – właścicielką Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych oraz świadczącą usługi gastronomiczne przy Muzeum.
Przedsiębiorcy wnioskują, iż Gmina Ustrzyki Dolne winna rozwijać się w kierunku turystycznym z jednoczesnym dużym naciskiem na rozwój przemysłu, a w szczególności na rozwój przemysłu drzewnego. Podkreślają Oni, że ograniczenie się jedynie do rozwoju turystycznego nie jest w stanie zapewnić prawidłowego tempa rozwoju Gminy Ustrzyki Dolne. Przedsiębiorcy zauważają, że teren Gminy bogaty jest w surowce naturalne tj. las i w tym widzą równą szanse rozwoju Gminy, opartą na sprzedaży surowca oraz produktów i półproduktów z przetwórstwa drzewnego. Tempo wzrostu lasów oraz odpowiednia gospodarka leśna jest w stanie zapewnić jednoczesny rozwój i ochronę walorów przyrodniczych. Rozwój przemysłu drzewnego oraz rozwój turystyki powinien odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Władze gminy winny dążyć do budowy, przebudowy oraz modernizacji infrastruktury komunalnej (drogi, kanalizacje, wodociągi), która to infrastruktura determinuje rozwój całej Gminy w każdej płaszczyźnie. Pan Tadeusz Oszer podkreśla, że dużym problemem jest przy jego działalności brak certyfikatu FSC, który może w znacznym stopniu ograniczyć rozwój jego przedsiębiorczości. Jednocześnie przedstawia On problem łączności telefonii komórkowej na terenie prowadzonej działalności, co znacznie utrudnia kontakt z innymi przedsiębiorcami oraz klientami.
Wszyscy przedsiębiorcy uważają ze miasto i gmina Ustrzyki Dolne jest dobrym miejscem do pracy, mieszkania i planowania przyszłości i wiążą z tym terenem swoją przyszłość.
Za poświęcony czas i udział w wywiadach indywidualnych wszystkim serdecznie dziękujemy.