Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji społecznych (spotkanie konsultacyjne) w związku z opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Stadion zimowy” realizowanych w ramach projektu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0”
W dniu 7 stycznia 2020 roku o godz. 1700 odbyło się trzecie spotkanie „spotkanie konsultacyjne ”prowadzone w związku z opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Stadion zimowy”. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni mieszkańcy terenów przyległych do miejsca opracowywanego planu.
Poinformowano uczestników, iż konsultacje prowadzone będą w ramach projektu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0”.
Konsultacje prowadzone były przez moderatora: Alicję Kisielewicz, przy asyście Małgorzaty Kacperskiej oraz Agnieszki Suchar, a także w obecności gościa specjalnego – eksperta projektowego - Cezarego Ulasińskiego z Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie (doradztwo moderacyjne).
Spotkanie konsultacyjne prowadzone było w Szkole Podstawowej w Ustjanowej Górnej, uczestnikom zapewniono poczęstunek oraz napoje. Na ekranie rzutnika przedstawiona była mapa terenu przeznaczonego pod stadion oraz wizualizacja opracowana na warsztacie konsultacyjnym. Spotkanie otworzyła moderator witając wszystkich przybyłych na spotkanie, informując uczestników, że spotkanie odbywa się w ramach konsultacji społecznych związanych z opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod stadion zimowy w Ustjanowej Górnej. Stanowczo podkreślono, że spotkanie ma charakter informacyjny, a nie decyzyjny.
Poinformowano uczestników, iż zasadniczym celem naszego spotkania jest umożliwienie mieszkańcom szczegółowego zapoznania się z projektem i danie im możliwości zadawania pytań i wyrażenia opinii. Przedstawiono uczestnikom program spotkania:
- w pierwszej części spotkania zaplanowane były wystąpienia moderatora Alicji Kisielewicz, która wprowadziła uczestników w projekt, jego zagadnienia ogólne i opowiedziała o dotychczas prowadzonych konsultacjach i ich wynikach.
- następnie Cezary Ulasiński poinformował o przejściu do rozmowy o projekcie według zasad sprzyjających wyczerpującej i rzeczowej rozmowie. Każdy z uczestników mógł zadać konkretne pytanie i uzyskać wyczerpującą odpowiedź. Można było także pisemnie wyrazić swoją opinię na przygotowanych formularzach, albo wysłać bezpośrednio do Urzędu Miasta.
O szczegółowych zasadach umożliwiających sprawną i rzeczową rozmowę w ważnym dla uczestników temacie poinformowano przed bezpośrednim przystąpieniem do debaty, po prezentacjach zagadnień. Przedstawiono wówczas 8 zasad dobrego debatowania, które miały obowiązywać podczas dalszej dyskusji tj: wypowiadanie się pojedynczo, przedstawienie się na początku wypowiedzi, nie odbieganie od tematu, nie przerywanie wypowiedzi innych, nie krytykowanie, nie ośmieszanie, nie ocenianie wypowiedzi innych, wypowiadanie się zwięźle i zrozumiale, kończenie wypowiedzi pytaniem, spotkanie prowadzi moderator.
Doradztwo eksperta projektu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0” podczas spotkania polegało na monitorowaniu i wspieraniu profesjonalnego przebiegu debaty (dbanie o udzielanie głosu mieszkańcom, dbanie aby każde z pytań zostało zapisane, a następnie, żeby została udzielona wyczerpująca odpowiedź itp.). Istotne było, że ekspert to osoba neutralna, nie związana z Urzędem ani projektantem, zawodowo pracująca z ludźmi przy rozwiązywaniu problemów w planowaniu przestrzennym.
Prowadzący spotkanie dbali o czas i sprawne prowadzenie spotkania a także za rzetelne sprawozdanie z niego. Dyskusja w całości w związku z tym była nagrywana, a pytania zapisywane. Zarysowano czas trwania spotkania na ok. 1,5 h, ale celem najważniejszym była możliwość uzyskania pełnych informacji i opinii o projekcie.
Po ożywionej dyskusji uczestnicy opracowali następujące pytania i zagadnienia, na które na bieżąco moderator Alicja Kisielewicz udzielała odpowiedzi, wyjaśniając poszczególne kwestie:
- Zarys i powierzchnia obszaru objętego mpzp
- Propozycja utworzenia strzelnicy biathlonowej i jej infrastruktury
- Spełnienie międzynarodowych norm dla biathlonowej funkcji stadionu
- Czy możliwe jest pogodzenie funkcji stadionu jako biathlonowego i do biegów narciarskich?
- Jaki będzie koszt budowy stadionu?
- Propozycja budowy parkingów podziemnych
- Rozwiązania komunikacyjne – propozycja drogi jednokierunkowej – powrót do koncepcji z 2000r.
- Czy mieszkańcy z Ustjanowej będą korzystać ze stadionu?
- Propozycja budowy budynku wielofunkcyjnego z zapleczem technicznym, małą gastronomią i miejscami noclegowymi
- Utworzenie tras asfaltowych służących również w lecie
- Obiekt stadionu dostępny dla uczniów szkół
- Pobieranie opłat za wstęp na stadion
- Stworzenie pakietu turystycznego dla wszystkich obiektów gminnych
- Oświetlenie terenu stadionu – koszty pozyskane z opłat za wstęp
- Budowa zbiorników wodnych do naśnieżania tras
- Kiedy planowana jest budowa stadionu oraz uchwalenie mpzp?
- Czy obiekt będzie całoroczny?
- Budowa boiska piłkarskiego, tras nartorolkowych, rowerowych
- Czy hotel na terenie stadionu będzie obiektem całorocznym?
- Współpraca z Nadleśnictwem – ścieżki dydaktyczne
- Trasa downhillowa – rowery górskie
- Zakaz używania quadów na terenie stadionu
Moderator Alicja Kisielewicz zaproponowała również możliwość zadawania pytań drogą e-mail.
Ogólne wnioski wynikające z dyskusji:
Uczestnicy spotkania widzą stadion zimowy jako obiekt całoroczny, oświetlony, z utwardzonymi trasami do treningu latem, które wykorzystywane byłyby pod nartorolki, rolki i rowery. Uczestnicy szczególną uwagę zwracają na problem przeznaczenia stadionu. Czy istnieje możliwość funkcji stadionu jako przeznaczonego do biegów narciarskich i jednocześnie do biathlonu. Stadion powinien być obiektem na którym powinny odbywać się zawody co najmniej rangi Mistrzostw Europy, a nawet Puchar Świata. Na obiekcie winno znaleźć się SPA, z noclegami, strefą FreeWifi i zapleczem gastronomiczno – rozrywkowym. Uczestnicy spotkania proponują urządzenie parkingu głównego poza terenem stadionu, w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej i dowóz na parking przy stadionie uczestników elektrycznymi busami. Pojawia się również propozycja parkingu podziemnego, a także propozycja utworzenia ciągu komunikacyjnego z drogą jednokierunkową udostępnianą na czas zawodów. Korzystanie z obiektu za odpowiednią opłatą, która mogłaby być przeznaczona na opłatę za oświetlenie tras. Z obiektu mogłaby korzystać nieodpalanie młodzież z pobliskich szkół. Na obiekcie (trasach) powinien być bezwzględny zakaz jazdy motocyklami crossowymi oraz quadami.
Budynek na obiekcie winien być wielofunkcyjny, w którym znajdowałoby się zaplecze dla sportowców, stanowiska komentatorskie, oświetlone trybuny, a także obiekty hotelowo – restauracyjne, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, SPA dla sportowców, obiekty serwisu.
Ogólnie w odniesieniu do obiektu uczestnicy widzą budowę stadionu jako szansę na rozwój miejscowości Ustjanowa Górna, a także całego zaplecza gastronomicznego i turystycznego na terenie Gminy Ustrzyki Dolne.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom, za udział w konsultacjach „ spotkaniu konsultacyjnym”.
Wszelkie uwagi, propozycje rozwiązań okazały się bardzo pomocne.