Wyniki ankiety online prowadzonej w związku z konsultacjami społecznymi opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stadion zimowy” realizowanych w ramach projektu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0”
Ankieta online skierowana do wszystkich mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne dostępna była od 20 grudnia 2019 roku do dnia 15 stycznia 2020 roku.
Ankieta prowadzona w ramach konsultacji społecznych, w związku z opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Stadion zimowy” w ramach projektu „Szkoła świadomego planowania przestrzennego 2.0”. Ankieta składała się z 17 pytań wymaganych i jednego dodatkowego niewymaganego. Odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie udzieliło 129 osób. Spośród uzupełniających 87% to mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne. 52,7% to mężczyźni, a 47,3% kobiety. Wiek ankietowanych kształtuje się następująco: 18-30 – 24%, 31-40 – 32,6%, 41-50 – 27,1%, >50 - 16,3%. Blisko 50% ankietowanych uprawia sporty zimowe, 29% uprawia inne sporty a 20% nie uprawia wcale sportów.
Podsumowanie i wnioski ogólne z ankiety:
1. Generalnie zdecydowana większość ankietowaniach jest zadowolonych (95% -suma odpowiedzi „jestem zadowolony/a” oraz „jestem bardzo zadowolony/a”) z pomysłu utworzenia stadionu zimowego w Ustrzykach Dolnych.
2. Projektowany obiekt winien być obiektem całorocznym wykorzystywanym w zimie pod narciarstwo biegowe i biathlon, natomiast w lecie, pod trasy narto-rolkowe, wrotki, rowery, nordic walking. Obiekt powinien mieć zaplanowane boisko sportowe, tak aby korzystający z obiektu mieli możliwość korzystania z różnych form sportów.
3. Parking powinien być bezpłatny, wejście bezpłatne dla mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne, a płatne dla pozostałych użytkowników,
4. Obiekt winien głównie celować w wydarzenia rangi Mistrzostw Polski,
5. Trybuny powinny być zadaszone oraz mieć możliwość pomieszczenia od 500-1000 osób, a obiekt hotelowy powinien posiadać strefę SPA i ilość miejsc noclegowych od 50-100,
6. Z dodatkowych udogodnień na obiekcie powinny być dostępne przede wszystkim: siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, kręgle, plac zabaw dla dzieci oraz bar, zaplecze gastronomiczne funkcjonujące całorocznie.
7. Możliwość utworzenia strzelnicy biathlonowej,
8. Obiekt powinien posiadać budynki w tym budynek serwisowo – techniczny z szatniami, smarowalniami, biurem zawodów, biurem prasowym oraz budynek hotelowo – gastronomiczny,
9. Większość ankietowanych nie skorzystałaby z zorganizowanego dojazdu na stadion z parkingu oddalonego od obiektu,
10. Z udogodnień w zakresie infrastruktury technicznej według ankietowanych najważniejsze są: budowa drogi dojazdowej, budowa parkingu oraz budowa oświetlenia.
Odpowiedzi kształtują się w następujący sposób:
Pytanie 1: Co sądzi Pan/i na temat pomysłu utworzenia stadionu zimowego w Ustrzykach Dolnych?
Pytanie 2: Dlaczego? Pytanie otwarte, w nawiązaniu do odpowiedzi z poprzedniego pytania. Odpowiedzi kształtowały się w następujący sposób:
Generalnie 95% ankietowaniach jest zadowolonych (suma odpowiedzi „jestem zadowolony/a” oraz „jestem bardzo zadowolony/a”) z pomysłu utworzenia stadionu zimowego – widzą oni budowę stadionu jako ogromna szansę na promocję i reklamę miasta i gminy Ustrzyki Dolne, rozwój przede wszystkim zaplecza turystycznego. Ustjanowa Górna od zawsze słynęła z narciarstwa biegowego i jest to idealne miejsce na trasy z pięknym widokiem, tylko należy zadbać odpowiednio o infrastrukturę, całe zaplecze i promocje. Wielu ankietowanych uprawia sporty zimowe i sami chętnie korzystaliby z tras. Nowe trasy będą wiązały się z organizacją zawodów sportowych na szeroką skalę, które znacznie wpłyną na rozwój całej gminy.
Trasy będą kolejną atrakcją sportową, która poszerzy ofertę wypoczynkową w regionie. Według ankietowanych powstanie tras i ich modernizacja jest niezbędna ze względu na chociażby powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. Osoby biorące udział w ankiecie, widzą budowę stadionu jako szanse na aktywizację młodzieży, a także na wychowanie wielu czołowych zawodników.
Pytanie 3: Na jaką dyscyplinę sportów zimowych stadion powinien być ukierunkowany?
Pytanie 4: Czy stadion powinien być obiektem całorocznym czy sezonowym?
Pytanie 5: Jakie dodatkowe funkcje mógłby pełnić stadion zimowy? (Można wskazać kilka odpowiedzi?
Pytanie 6: Które z poniższych rozwiązań uważa Pan/i za najlepsze/ najbardziej korzystne? (Można wskazać kilka odpowiedzi)?
Pytanie 7: W wydarzenia jakiej rangi powinien celować obiekt? (Można wskazać kilka odpowiedzi)
Pytanie 8: Jakie budynki na obiekcie widzi Pan/i jako konieczne? ( Można wskazać kilka odpowiedzi)
Pytanie 9: Czy parking oddalony od obiektu z możliwością dojazdu zorganizowanego to rozwiązanie, które sprawdzi się na tym obiekcie?
Pytanie 10: Czy skorzystałby/łaby Pan/i z zorganizowanego dojazdu na obiekt z oddalonego parkingu?
Pytanie 11: Jakie udogodnienia w zakresie infrastruktury technicznej według Pana/i są najważniejsze w świetle planowanego przedsięwzięcia? (proszę wskazać max 2 odpowiedzi)
Pytanie 12: Czy trybuny powinny być zadaszone?
Pytanie 13: Jaka powinna być pojemność trybun? (liczba osób)
Pytanie 14: Jaki duży obiekt hotelowy powinien znaleźć się na terenie stadionu? (liczba łóżek)
Pytanie 15: Czy na obiekcie powinna być strefa SPA?
Pytanie 16: Jakie inne udogodnienia dla gości są Pana/i zdaniem konieczne? (Można wskazać kilka odpowiedzi)
Wśród odpowiedzi z wskazaniem po jednym głosie znalazły się m.in. propozycje: sauna, wypożyczalnia sprzętu, Siłownia wewnętrzna, odnowa biologiczna, basen, szatnie natryski i toalety, górka dla dzieci, bawialnia dla dzieci.
Pytanie 17: W jaki sposób powinno funkcjonować zaplecze gastronomiczne?
Pytanie 18: Czy trasy biegowe powinny być oświetlone?
Wszystkie odpowiedzi uczestników ankiety zostały przeanalizowane i przekazane zostaną do zespołu pracującego przy opracowywaniu planu zagospodarowania przestrzennego, a także dokumentów pochodnych.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom, za udział w ankiecie.