- Pojemniki lub worki służące do zbierania odpadów powinny posiadać opis określający ich przeznaczenie (odpowiedni rodzaj zbieranych odpadów) oraz powinny być utrzymane w następującej kolorystyce:
- szkło (szkło bezbarwne i kolorowe) – pojemniki lub worki w kolorze zielonym, oznakowane napisem: "SZKŁO ",
- metale i tworzywa sztuczne (np. plastik, opakowania z plastiku), opakowania wielomateriałowe (np. opakowania po napojach, mleku), metale (np. puszki, złom) – pojemniki lub worki w kolorze żółtym, oznakowane napisem: "METALE I TWORZYWA SZTUCZNE",
- papier (np. tektura, odpady opakowaniowe z papieru i tektury) – pojemniki lub worki w kolorze niebieskim, oznakowane napisem: "PAPIER",
- odpady ulegające biodegradacji ,,BIO” - (trawa, liście, rozdrobione gałęzie drzew i krzewów, kwiaty, trociny, kora drzew, odpady kuchenne) – pojemniki lub worki w kolorze brązowym, oznakowane napisem: "BIO”,
- popiół i żużel – worek biały jutowy, oznakowany napisem: "POPIÓŁ",
- odpady niesegregowane (zmieszane) – pojemniki lub worki w kolorze czarnym, oznakowane napisem: "ZMIESZANE",
- worki dodatkowo posiadają oznaczenie: "GMINA USTRZYKI DOLNE".
- Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wyposażenia nieruchomości w odpowiednią ilość pojemników, kontenerów lub worków do gromadzenia odpadów komunalnych, uwzględniając ilość wytwarzanych odpadów oraz liczbę korzystających z nich osób.
- W przypadku zgromadzenia różnego rodzaju odpadów w jednym pojemniku lub worku, odpady będą traktowane jako zebrane w sposób niesegregowany (odpady zmieszane).
- Dla właścicieli nieruchomości zamieszkanych worki do gromadzenia odpadów komunalnych dostępne są w siedzibie uprawnionego podmiotu odbierającego odpady.
- Worki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w tym worki jutowe na popiół i żużel (worki białe) oraz worki do gromadzenia odpadów niesegregowanych (zmieszanych) są odpłatne, z tym, że koszt worka nie przekracza kosztu jego nabycia przez wykonawcę usługi. Wszystkie worki dostępne są w siedzibie podmiotu odbierającego odpady komunalne.
- Właściciel nieruchomości zamieszkanej, który złoży deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi otrzyma od gminy indywidualne kody kreskowe służące do oznakowania pojemników, kontenerów lub worków.
Powstające na terenie nieruchomości odpady ulegające biodegradacji tj. ścięta trawa, liście, chwasty, młode gałęzie, odpady kuchenne, odpady po zbiorach owoców mogą być kompostowane na terenie własnej nieruchomości, we własnym zakresie w przystosowanych do tego celu kompostownikach.